Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Konutlarda ya da iş yerlerinde meydana gelen su kaçaklarını tespit etmek için birçok yöntemden yararlanılır. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına karar vermek, hem donanımla alakalıdır hem de su kaçağı aranan yerin fiziksel özelliklerine bağlıdır. Bu iki duruma göre yöntemler değişiklik gösterir.
Hangi durumlarda su kaçağından şüphelenilmelidir?
Su kullanım alışkanlığınızda bir değişiklik olmamasına rağmen ay sonunda yüksek tutarlı faturalarla karşılaşıyorsanız muslukların açık olmadığı zamanlarda da sayacınızın dönüp dönmediğini kontrol ederek durumu netleştirebilirsiniz. Alt kat komşunuz, tavanında akıntı olduğundan şikayet ediyorsa, ıslak zeminlerinizdeki seramiklerin arası temizlenmeyle geçmeyecek şekilde renk değiştirmişse, duvarlarınızda rutubet varsa su kaçağı tespitini mutlaka yaptırmalısınız.

Su kaçağı genellikle şu yöntemlerle tespit edilir:
1- Binada yaşayanlar için pek hoş olmayan bir yöntem olan tahmin yürüterek kırma işlemine başlamak
2- Özellikle sıcak su kaçaklarını bulmak için termal kamera kullanmak
3- Boru kamerası ile hassas tespit yaptırmak
4- Su borusuna gönderilen gazı izleyerek sızıntıyı bulmak
5- Boyalı su ile pratik olarak kaçağı bulmak
6- Akustik cihazlarla hassas dinleme yaparak kaçağı tespit etme
7- Nemli bölgeleri araştırmak

Bu saydığımız yöntemlerin alet gerektirmeyen bazılarını uygulayarak kaçağın yerini tespit etmeye çalışabilirsiniz. Ancak en doğrusu, işi uzmanına bırakmak olacaktır. Çünkü tesisat kaçakları zamanında tespit edilip tamir edilmezse, yüksek maddi zarara sebep olabilirler.

Günümüzde artık uzman tesisatçılar, su kaçaklarını çeşitli aletler yardımıyla kolaylıkla tespit edebiliyorlar. Bunun için yaygın olarak kullanılan 4 çeşit alet vardır:

1- Akustik su kaçağı tespit cihazları ile su kaçağı tespiti nasıl yapılır?
su kaçağı tespiti nasıl yapılır
Su kaçağı tespiti nasıl yapılır

Bu cihazlar sayesinde beton içinde suyun nerede sızıntı yaptığı tespit edilebilir. Bu aletler, su borularının içindeki akustik su seslerinin farklılaştığı noktaları tespit etmekte kullanılır.

Kaçak tespitinde kullanılan dinleme cihazları, beton, mermer, taş, fayans gibi farklı zeminlerde kullanılabildikleri ve sağlıklı sonuç verdikleri için sıkça tercih edilir. Sessiz bir ortamda çalışarak bu alet sayesinde noktasal kaçak tespiti yapılabilmektedir.

2- Boruların içini görüntüleyen kameralar ile su kaçağı tespiti nasıl yapılır?
Bu yöntemde, boruların iç kısmı, yerleştirilen kameralar sayesinde incelenir. İnceleme sırasında çatlak ya da kırıklar bulunarak sızıntının tam olarak yeri tespit edilmiş olur. Bu yöntemle özellikle atık su borularındaki tıkanık noktalar da tespit edilir.

3- Termal kameralar ile su kaçağı tespiti nasıl yapılır?
Bu yöntemle sadece sıcak su borularında değil, soğuk su borularında da kaçak tespiti yapmak mümkündür. Tesisata sıcak su pompalayarak borudaki sızıntı yapan yerler görüntülenir.

4- Nem ölçer cihazlar ile su kaçağı tespiti nasıl yapılır?
Nem ölçer cihazlar ile su sızıntısının yerini tam olarak tespit etmek mümkün değildir. Fakat kaçaktan emin olmak için nem ölçerler yardımcı alet olarak kullanılırlar. Özellikle kabaran duvarlarda ve parkelerde bu aletler yardımıyla 3 cm derinlikteki nem miktarı ölçülerek daha sağlıklı bir yorum yapılmış olur.


Konutlarda ya da iş yerlerinde meydana gelen su kaçaklarını tespit etmek için birçok yöntemden yararlanılır. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına karar vermek, hem donanımla alakalıdır hem de su kaçağı aranan yerin fiziksel özelliklerine bağlıdır. Bu iki duruma göre yöntemler değişiklik gösterir.

0.312.427 2090
Yukarı